Fotonaponska elektrana na krovu Bolnice

Danas je na krovu zgrade Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana potpisan ugovor za izgradnju fotonaponske elektrane, snage 0.5 MW. Ugovor su potpisali ravnatelj Bolnice Tihomir Vančina i direktor tvrtke Solaris Pons Jurica Gorup koja će izvršiti radove na postavljanju fotonaponskog sustava. Kako je objasnio ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, Julije Domac, Bolnica će od dana priključena na sustav, koji se očekuje u roku 45 dana, imati 10 % jeftiniju električnu energiju, a nakon deset godina čitav sustav prelazi u njezino vlasništvo pa će struja biti besplatna. Ravnatelj Vančina istaknuo je kako je Bolnica uvijek težila inovativnim rješenjima, poput ovoga koji će donositi uštedu od samog početka, a župan Željko Kolar zaključio kako Krapinsko-zagorska županija često prva provodi projekte od velikog značaja za održivi razvoj, energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša i tako pruža primjer drugima te najavio da su u planu dva slična projekta koja će uskoro biti predstavljena javnosti.