Srednja škola Zlatar dječjem odjelu OB Zabok donirala 158 plišanaca

Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, primio je u četvrtak, 9. studenog 2023. vrijednu donaciju igračaka koju je, na inicijativu učenice Lorene pripremila Srednja škola Zlatar.

Da je ovo prekrasna ideja jedne mlade osobe, koja je kreativna i puna empatije, kazao je ravnatelj OB Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina te zahvalio na donaciji.

– Lorena je razmišljala kako je malim pacijentima, jer je vjerojatno to i ona sama iskusila. Ova donacija potvrda je da su mladi ljudi kreativni, da su puni empatije i razmišljaju o drugima- istaknuo je ravnatelj Vančina.

Također je pojasnio kako je kapacitet Odjela za pedijatriju 18 kreveta plus dnevna bolnica, ali na godišnjoj razini kroz poliklinički dio obrađuju se više od 10 tisuća djece.

–Jedina smo pedijatrija u Krapinsko-zagorskoj županiji na 130 tisuća stanovnika. Imamo izvanredan odjel, ali ono što je najbitnije je da imamo odličan tim. Zahvaljujući našim liječnicima i sestrama ovo je respektabilan odjel koji se razvija iz dana u dan. Danas naša pedijatrija ima i odjele nefrologije, pulmologije i sve potrebno, kako naša djeca ne bi trebala odlaziti u Zagreb – naglasio je Vančinate poručio kako je Odjel pedijatrije kadrovski jedan od najstabilnijih odjela pedijatrije u RH.

Inicijatorica akcije je Lorena Strahonja, učenica drugog razreda Srednje škole Zlatar, a ovime je željela djeci uljepšati boravak u bolnici i ublažiti stres koji imaju kod pregleda i liječenja.

-Kad god sam se loše osjećala, uvijek su mi igračke popravile dan. Skupili smo 158 plišanaca te sam vrlo ponosna što sam utjecala na toliki broj ljudi koji su prihvatili moju ideju i sudjelovali u donacijama- rekla je Lorena.

-Ponosni smo na našu učenicu Lorenu i ovo dokazuje koliko su naši učenici i učenice socijalno osjetljivi i raspoznaju potrebe šire društvene zajednice-kazao je ravnatelj Srednje škole Zlatar Mladen Pavetić tezahvalio svima koji su sudjelovali u prikupljanju donacije.

Liječnica Gorjana Novaković, specijalist pedijatar na odjelu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana istaknula je kako su već imali par ovakvih akcija, te kako se djeca koja prolaze kroz hitnu ambulantu jako razvesele kada nakon pregleda dobiju plišanu igračku.

–Imamo i igraonicu s igračkama koje su prilagođene za svaki uzrast djeteta. Svaka donacija nam je dobrodošla, igračaka imamo dovoljno, ali tko god osjeti potrebu uvijek može nešto donijeti i na taj način razveseliti naše male pacijente-poručila je Novaković.