OB Zabok – završen tečaj Kurt Semm

U OB Zabok uspješno završio međunarodni tečaj „Kurt Semm“

„Ovo je doista vrhunski tečaj koji već 24 godina pronosi najsuvremenije spoznaje s područja minimalno invazivne ginekološke kirurgije“ – zaključak je svih sudionika.

Brojni stručnjaci iz cijele jugoistočne Europe tijekom tjedan dana uspješno razmijenili znanje i iskustva u Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana na  XXIV. Hrvatskom poslijediplomskom tečaju prve kategorije ginekološke kirurgije i endoskopije “Kurt Semm”.

Prema riječima profesora doktora znanosti Miroslava Kopjara, predsjednika tečaja i simpozija sudionici su zaista ljudi koji brinu o zdravlju i posvetili su se svojoj struci.

– Vidi se da su to ljudi koji zapravo rade jedan posao koji se ne može raditi samo zbog novca, već ti ljudi imaju sklonosti da pomognu nekome drugome, inače ne bi bili liječnici. Na zadnjem danu tečaj pokazali smo da u Hrvatskoj radimo operacije s robotima i to je jedan od idućih koraka da i OB Zabok ima robota – istaknuo je Kopjar te dodao kako će to biti iza Nove Godine kad se ide u rekonstrukciju cijelog zdravstva.

Na ovom tečaju kao gost predavač sudjelovao je i profesor dr. Borut Kobal, doktor medicine, načelnik Ginekološke klinike u Kliničkom centru Ljubljana.

-Ovo je bio izvrstan skup gdje su mladi učili napredne tehnike laparoskopske minimalno invazivne kirurgije i velika mi je čast bila sudjelovati. Moj dio je bio sastavljen najviše iz onkološkog dijela, znači minimalno invazivna kirurgija u ginekološkoj onkologiji. Zadovoljan sam sa sudionicima i sa prodavačima, mislim da su ovdje bili najbolji stručnjaci i drago mi je da se to znanje širi dalje – kazao je profesor Kobal.

Jedna od polaznica tečaja bila je Viktorija Mandić Petrović, specijalistica ginekologije u Kliničkom bolničkom centru Osijek.

-Jako sam zadovoljna obzirom da je bila kombinacija i simulatora i praktičnog dijela u samoj sali. Imala sam priliku biti na operacijama i raditi uz asistenciju profesora Fureša uz simulator. Svaki dan smo imali 3-4 sata vremena vježbati na samim simulatorima uz jako edukativna predavanja, gdje sam čula što se sve radi kod nas, a i u svijetu – rekla je Mandić Petrović te dodala kako će u svom radu primijeniti ovo znanje i iskustvo koje je stekla na tečaju.

Doktor Sead Ibrahimović iz Opće bolnice Abdulah Nakaš iz Sarajeva kazao je kako je zaista bilo korisno i da se raduje daljnjim susretima jer ovaj posao se ne može raditi ako nema konstantnih konzultacija.

-Od prvog dana pratili smo video prezentacije, samim tim i rad sa specijalistima Opće bolnice Zabok, asistirali smo kod operativnih zahvata i saznali smo kako je sve to od početka krenulo. Naravno, razgovarali smo i o suradnji koja je planirana za ubuduće kao edukacija kod nas u Sarajevu, a isto tako i ponovni dolazak ovdje – poručio je doktor Ibrahimović te naglasio kako je već veći broj specijalista iz njihove bolnice završio ovaj tečaj.

Da su prezadovoljni što je 24. tečaj minimalno invazivne ginekološke kirurgije KURT SEEM s međunarodnim sudjelovanjem protekao vrlo uspješno, potvrdio je profesor doktor znanosti Rajko Fureš, voditelj tečaja i voditelj Odjela ginekologije i porodništva Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana.

-Velik broj polaznika, velik broj stručnjaka iz brojnih vrhunskih centara diljem regije i naših susjednih država došli su i potvrdili na taj način da se radi doista o vrhunskom tečaju koji već 24 godine pronosi najsuvremenije spoznaje s područja minimalno invazivne ginekološke kirurgije. Ovom prigodom obilježili smo i četrdesetu obljetnicu ginekološke operative u Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana. Sigurno je da smo se, u četvrt stoljeća koliko se tečaj održava, afirmirali i kao centar minimalno invazivne ginekološke kirurgije na području jugoistočne Europe – naglasio je Fureš te dodao kako se sljedeće godine obilježava četrdeseta obljetnica Odjela ginekologije i porodništva OB Zabok  i još jedna isto tako važna.

-Sljedeće godine obilježavamo i tridesetu obljetnicu prve laparoskopske histerektomije na ovim prostorima jugoistočne Europe koju je u našoj bolnici u Zaboku odradio tim na čelu sa profesorom Kopjarom. Ponosno ćemo to obilježiti i nastaviti dalje sa edukacijama kako bi bili među najboljima, a sve u korist naših pacijentica – poručio je Fureš.